KRABBES GRØNNE RING
PAUSESTEDER
Uanset, hvor langt man går i Krabbes Grønne Ring, er der mange gode steder at holde et lille hvil.
Foruden de mange bænke, der er placeret ved gode udsigtsposter, er det oplagt at benytte faciliteterne i Arena Parken og Arena Midt.
Også Kernens Oplevelsespark er et dejligt sted at holde en lille pause. Det samme kan siges om Frugthaven og Sansehaven – eller ved Skovbakken og Halvmånen.
Krabbes Grønne Ring rummer små åndehuller overalt, som indbyder til fællesskab og fordybelse.
Halvmånen
I 1912 byggede murermester Chr. E. Mogensen Halvmånen, som blev et yndet udflugtsmål. Her var borde, bænke og en flagstang, og der blev flaget på nationale flagdage. Om vinteren blev skrænterne mod nord brugt som kælkebakke.
For nogle år siden fik Kjellerup Lokalråd etableret en ny bænk ved Halvmånen som er et oplagt pausested på ruten.
Arena Parken v. Arena Midt
Arena Parken er et oplagt sted til både leg, motion og fællesskab under åben himmel. Her kan man udfordre hinanden på volleybanen eller tage en kamp på basketbanen, mens cykelbanen giver fartglade børn og voksne mulighed for at træne balance og teknik. Rundt omkring i parken er der også udendørs træningsudstyr, som gør det let at holde formen ved lige i det fri. Med de mange forskellige muligheder er Arena Parken et sted, hvor både store og små kan være aktive sammen og få en sjov oplevelse i naturen.
Kernens Oplevelsespark
Ved Kernens Oplevelsespark er der masser af muligheder for både leg, aktivitet og afslapning. Her finder du blandt andet hyggelige shelters, hvor man kan overnatte i naturen, og en minigolfbane, der indbyder til sjov konkurrence for hele familien. Parken rummer desuden flere andre faciliteter og små oplevelser, som gør stedet til et oplagt udflugtsmål – uanset om man vil have en aktiv dag eller blot nyde roen i grønne omgivelser.
Frugthaven og Sansehaven
Midt i byen finder du Frugthaven og Sansehaven – et grønt åndehul, hvor æbletræer, bærbuske og andre frugtplanter står side om side. Her kan man nyde en stille stund, gå en lille tur eller bare opleve årstidernes skiften på tæt hold. Frugthaven er et dejligt sted at holde pause på turen rundt i Krabbes Grønne Ring – et lille fristed til både fordybelse og fællesskab.